Su Kuyuları

Ülkemizin doğusuna yaptığımız yolculuklar sırasında Serpil öğretmen gibi pek çok yürekli öğretmenle tanışma fırsatımız oldu. Bu öğretmenlerden her biri okulu için imkanlar yaratmak, öğrencilerine kitap, giyim, kırtasiye yardımı için destek almak, görevi boyunca okuluna ve hayatlarına şekil verdikleri öğrencilerine en iyi ortamı hazırlamak istiyordu. Felsefeleri şuydu: “Eğitim için her şey.”

Şehirden uzaklaşıp, dağ havasını solumaya başladığınızda, çamurlu yolları aşıp, küçük köy okullarında bulursunuz kendinizi. Kimi on kişilik, bir, iki, üç ve dördüncü sınıfların bir arada olduğu birleştirilmiş sınıflar, kimi üç yüz beş yüz öğrencisinin olduğu taşımalı okullar bunlar.

Derste temizlik imandandır öğütü verip, fiziken suyun olmadığı küçük köy okulları…

Bu çocukları ve öğretmenlerini suya kavuşturmak için harekete geçersiniz. Vurursunuz sondajı toprağa… Sondaj metrelerce aşağı inerken umutlarınız da bir o kadar yükselişe geçer.

Sizinle beraber, karları yararak okuluna coşkuyla giden, elleri çenesinin altında sekiz – on yaşlarında onlarca çocuk vardır toprağın üstünde suyun çıkışını bekleyen.

Güneşin bulutların arasından doğduğu gibi topraktan fışkırmaya başlar buz gibi su, etraftaki çocukların gülüşü yeter sizi mutluluğa ulaştırmaya…

Dört yılda kırk bir okula umut olduk, her su kuyusu ile birlikte katlanarak devam ediyor heyecanımız… Umudumuz taze. Çünkü eğitim için her şey.

Nijer’de Kuyu Açma Faaliyetleri

Hep söyleriz su medeniyettir diye, oysa Afrika’da su henüz medeniyet skalasında yerini almış değil. Oldukça zor ulaşılan ve hayatta kalabilmenin bir numaralı aktörü durumunda.

Nijer’i ele alacak olursak ülke topraklarının % 8 yaşanacak topraklara sahip ve % 3 ü ekilebilir durumda. Hal böyle olunca tüm nüfus yüzdesi oldukça küçük bir alanda yaşamak zorunda. İnsanlar kırsalda çevirebildikleri kadar yerlerde ekim yaparak hayatta kalmanın çabasındalar.

Bir çocuğun bayramlık giysi bedeli 80 TL’dir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’de ve dünyada yetimlere ve ailelerine destek olunacak, yetimlere eğitim ve kırtasiye yardımları yapılacak, bayramlık giysiler hediye edilecek, ihtiyaç tespit edilen durumlarda yetimler için nakdi yardımlarda bulunulacaktır. Siz de dilediğiniz sayıda yetime bayramlık hediye edebilirsiniz.

Ülkede akarsu ve kaynak suları yok, yılda üç ay süren yağışlarda ekip yetiştirdikleri ile tüm yıl idare etmeye çalışıyorlar. Su sadece içme için kullanılabiliyor, tek kaynak ise açılan kuyular. Birçok köyde hala kuyu yok, iki ile dört saat mesafedeki kuyulardan insanlar taşıyabildikleri su ile yetiniyorlar.

Nasıl Su Kuyusu Açtırabilirim?

Su kuyusu açtırmak isteyen hayırseverler, Rabve Vakfı ile irtibata geçtiklerinde, görevliler tarafından kendisine detaylı bilgiler verilmektedir. En ihtiyaçlı bölgeler, maliyetleri ile birlikte hayırseverlere sunulur ve bağışçının talebi doğrultusunda yer tespiti yapılır. Bağışçının su kuyusuna vermek istediği isim veya isimler alınır ve bölgedeki ekipler harekete geçirilir. Kuyusunun kazılması her aşamasında görüntülenir. Tamamlandığı anda hayrat sahibinin isminin yazılı olduğu tabela kuyunun başına asılır. Bitmiş hali ile görüntülenen su kuyusu görseli bağışçıya gönderilir.

Fotoğraf

GALERİSİ