SU KUYUSU

Susuz Okul kalmasın

Ülkemizin doğusuna yaptığımız yolculuklar sırasında Serpil öğretmen gibi pek çok yürekli öğretmenle tanışma fırsatımız oldu. Bu öğretmenlerden her biri okulu için imkanlar yaratmak, öğrencilerine kitap, giyim, kırtasiye yardımı için destek almak, görevi boyunca okuluna ve hayatlarına şekil verdikleri öğrencilerine en iyi ortamı hazırlamak istiyordu. Felsefeleri şuydu: “Eğitim için her şey.”


Şehirden uzaklaşıp, dağ havasını solumaya başladığınızda, çamurlu yolları aşıp, küçük köy okullarında bulursunuz kendinizi. Kimi on kişilik, bir, iki, üç ve dördüncü sınıfların bir arada olduğu birleştirilmiş sınıflar, kimi üç yüz beş yüz öğrencisinin olduğu taşımalı okullar bunlar.

Derste temizlik imandandır öğütü verip, fiziken suyun olmadığı küçük köy okulları…

Bu çocukları ve öğretmenlerini suya kavuşturmak için harekete geçersiniz. Vurursunuz sondajı toprağa… Sondaj metrelerce aşağı inerken umutlarınız da bir o kadar yükselişe geçer.

Sizinle beraber, karları yararak okuluna coşkuyla giden, elleri çenesinin altında sekiz-on yaşlarında onlarca çocuk vardır toprağın üstünde suyun çıkışını bekleyen. 

Güneşin bulutların arasından doğduğu gibi topraktan fışkırmaya başlar buz gibi su, etraftaki çocukların gülüşü yeter sizi mutluluğa ulaştırmaya… 

Dokuz yılda, ülkemizin güneydoğusunda 135+ okula, Nijer’de 200+ su kuyusu açarak umut olduk, her su kuyusu ile birlikte katlanarak devam ediyor heyecanımız…  Umudumuz taze. Çünkü eğitim için her şey.